Biyometrik ve Kartlı Geçiş Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sürekli yenilenen teknolojiler sayesinde artık gün içinde olan biten her bilgiyi öğrenebilme yeteneğine sahip oluyoruz.Biometric-Kartlı Geçiş sistemlerinin önemi hergün artıyor.Bu nedenle bulunduğumuz çoğu yerde gerek güvenlik gerek kayıt amaçlı birçok geçiş ekipmanıyla karşılaşıyoruz.Sadece kişiye ait olan belirli özelliklerin veya kullanıcıya verilen kartlar sayesinde kişinin takibi kolaylıkla sağlanabilir.Birçok farklı yöntem ile kullanıcının tanınması sağlanarak yetkisi dahilinde olan yerlere girip çıkmasına izin verilebilir.

Biyometrik ve Kartlı Geçiş Sistemleri Parmak İzi Sistemleri

Parmak izi okuyuculu sistemlerde geçiş yapan kişilerin güvenli geçişinde kullanılmak üzere kullanılan parmak izi okuyucular kişinin parmak izi bilgisini kısa sürede işler ve kişiye geçiş izni verilip verilmeyeceğine karar verir.Parmak izi okuyucunun faydaları bilindikçe parmak izli geçiş sistemini tercih eden firmaların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

  • Multispektral görüntüleme, optik çözümlerden daha etkilidir,
  • Zaman ve katılım yazılımı ile entegrasyon,
  • Zaman hırsızlığı ve devamsızlık önleme,
  • Kullanım kolaylığı,
  • Belirli alanlar giriş kısıtlama veya izin verme,
  • Şık görünüm ve kullanışlılık,
  • Güvenlik arttırımı,
  • Kişi sayma,

BKartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı geçiş sistemleri biometric sistemlere göre daha basit bir yapıya sahiptir fakat kullanılan temel benzerdir.Kartların içinde bilgiler sayesinde okunan karttaki tüm bilgiler, altyapısı daha önce hazırlanmış bir sistem tarafından tanınarak gerekli yetkiler verilebilir.Günümüzde ençok kullanılan geçiş sistemlerinden en basiti ve en yaygını bu sistemdir.

Biyometrik Sistemler

Sensörün iki ana bileşeni vardır. Bu ışık kaynağını ve bir görüntüleme sistemini içerir. Işık dokuyu aydınlatır.Veri cihaz tarafından sisteme yönlendirilir (Standalone çalışmıyor ise)

Veri yakalama kalitesini artırmak için farklı ışık dalga boyları kullanılır. Örneğin;Parmak izinin yüzeyi ve alt yüzeyi sistem tarafından depolanır.Bu bilgiler kişi parmağını okuttuğu anda sistem yada cihaz tarafından uygunluğu kontrol edilerek verilen yetkiye göre işlem yapılır.Görüntüleme sistemi dijital görüntüleme dizisi oluşturur. Parmak izi daha sonra bir bilgisayar algoritması olarak saklanır. Parmak izlerini sistemden alamazsınız. Bu işlem sayesinde güvenlik artar.

Güvenliği daha da artırmak için giriş yöntemleri ekleyebilirsiniz.